Jak na renovaci zahrady

Zahrada může pro člověka představovat místo k odpočinku, oázu klidu pro pěstování ovoce a zeleniny. Pokud je správně udržovaná a někdo o ni s láskou pečuje, je to pastva pro oči. Když ale vyhlédnete z okna, nevidíte žádnou oázu, ale staré harampádí, zarostlé záhony a neudržovanou zeleň? Tak to je nejvyšší čas, abyste začali s renovací!

Demoliční práce jako první na řadě

Než se pustíte do vysazování nových dřevin, stavby posezení a různých dílčích úprav, zamyslete se nad tím, zda nepotřebujete svou zahradu zbavit jistých nevzhledností. Stará klátící se kůlna na zahradní nářadí, kamenná zeď, zchátralý skleník. To vše by ve výsledku mohlo rušit celkový dojem místa. Přece si nechcete po namáhavém dni sednout do zahradního křesla, popíjet nějaká dobrý nápoj a místo západu slunce a lánů květin pozorovat rozpadající se domek na nářadí. Demoliční práce mohou být jednoduché a nenáročné, jenom stačí, když budete mít kvalitní techniku a budete vědět, jak na to. Pokud nevlastníte minibagr nebo jiný demoliční stroj, nemusíte si zoufat, v dnešní době existuje velké množství firem, které se na demoliční práce drobných objektů specializují. Během jednoho odpoledne můžete mít vše hotovo a už vám nebude nic bránit v dalším kroku renovace.

Staré nahraďte novým

Jakmile jste se zbavili všech nefunkčních či nevzhledných staveb, můžete se pustit do budování. Projděte si plány, přizvěte na pomoc zahradního architekta, inspirujte se na internetu, v knihách či časopisech zaměřených na bydlení a zahradu. Zkuste si v hlavě udělat alespoň stručnou představu o tom, jakou zahradu byste si přáli. Co od ní budete očekávat? Chcete ji mít pouze jako odpočinkové místo nebo plánujete pěstovat stromy, ovoce a zeleninu? Toužíte po zahradním koutku v nějakém stylu, například japonském? Jakmile si ujasníte základní otázky, samotné budování bude hračka. Nelekejte se, pokud si vše nedokážete naplánovat do naprostých detailů. Nechte se vést vlastním vkusem a intuicí. Důležité je, abyste se cítili na svém pozemku co nejlépe, byl pro vás prakticky řešený a uzpůsobený k aktivitám a činnostem, které preferujete. Raději se vyhněte ale kombinaci mnoha stylů, aby celý prostor nepůsobil příliš přeplácaně. Zlaté pravidlo říká, že méně je někdy více. A platí to i u zahrad.

Čím můžete zahradu oživit?

  • Drobné stavby: Posezení, pergola, venkovní kuchyně, altánek, zahradní chatička. To všechno si můžete na zahradě zbudovat, fantazii se meze nekladou. Někdo sní o velké dřevěné houpačce už od školních let, jinému by více vyhovoval zahradní altánek, ze kterého může pozorovat drobné ptactvo. Postavit si můžete i kamennou zídku, která vám dodá větší pocit soukromí. Navíc ji můžete nechat obrůst některým z druhů plazivých rostlin.
  • Skalka: Skalka plná menších i větších kamenů s drobnými skalničkami bude jistě k radosti, navíc není příliš náročná na údržbu. Rostliny volte podle své oblíbenosti a preferencí, ale i podle druhu půdy, míry slunečního svitu, vlhkosti a dalších kritérií. S výběrem vám pomohou v každém zahradnictví nebo arboretu.
  • Jezírka a rybníčky: Nic neoživí zahradu tolik, jako jezírko s rákosím, zlatými rybičkami a průzračně čistou vodou. Můžete zvolit něco minimalistického a drobného, nebo se inspirovat dnešním velkým trendem. Aktuální jsou teď velká zahradní jezírka, která často jejich majitelům slouží i jako přírodní koupaliště. Molo a lehátka ke slunění jsou už jen příjemnou třešničkou na dortu.